top of page
  • Gesche Andert

Europa ratuje życie: numer alarmowy 112

Wyobraź sobie, że pandemia minęła. Ponownie możemy podróżować. Ty i Twoi przyjaciele jesteście na wakacjach w Chorwacji - na plaży. Nareszcie relaks. Nagle jedna z Twoich przyjaciółek wraca z wody z kontuzją, niefortunnie nadepnęła na jeżowca. Musisz zadzwonić po pogotowie. Dwóch z Twoich przyjaciół zaczyna w panice googlować w poszukiwaniu numeru alarmowego w Chorwacji. Ale Ty wiesz lepiej, bo przeczytałeś ten artykuł i wybierasz numer 112.


Od 1991 r. w całej UE obowiązuje ten sam numer alarmowy. Bez opłat i we wszystkich krajach członkowskich można w nagłych wypadkach wybrać numer 112 i uzyskać pomoc. Jak to działa?


Podczas wykonywania połączenia alarmowego wybierana jest najsilniejsza sieć, niezależnie od osobistego dostawcy sieci. Połączenie jest odbierane przez najbliższe centrum powiadamiania ratunkowego, lub pogotowie ratunkowe, które następnie przekazuje zgłoszenie na policję, straż pożarną lub do lekarza dyżurnego. Połączenie jest również automatycznie namierzane, a Twój numer telefonu jest widoczny dla personelu, niezależnie od tego, czy ta opcja została aktywowana na Twoim urządzeniu.


Ale jesteś w Chorwacji i nie znasz języka? Pracownicy centrów kontroli często znają języki kraju sąsiada, poza tym angielski to lingua franca. Numer 112 może również działać w niektórych krajach spoza UE, połączenie jest wówczas przekazywane na odpowiedni krajowy numer alarmowy. Tak jest na przykład w RPA, na Kostaryce, w Kanadzie i USA.

Dawniej można było wybierać numer 112 bez karty SIM, ale obecnie nie jest to już możliwe. Niestety, zbyt często dochodziło do nadużyć i centra powiadamiania ratunkowego otrzymywały raz po raz fałszywe wezwania, co uniemożliwiało przyjmowanie prawdziwych zgłoszeń alarmowych. Niepotrzebnie upływały cenne minuty. Dlatego też połączenia bez powodu są karalne.


Układ z Schengen pozwala nam swobodnie przemieszczać się w obrębie UE, z jednego kraju do drugiego w bardzo krótkim czasie. Możliwość uzyskania pomocy w nagłym przypadku, może uratować życie. Fakt, że w całej UE jest tylko jeden numer alarmowy jest niezwykle pomocny. Niestety, niewiele osób w Europie wie, że numer 112 jest ważny w całej UE. Coroczne badanie opinii publicznej, Eurobarometr, przeprowadzane przez Komisję Europejską w krajach członkowskich, wykazało w 2013 r., że tylko 17% Niemców wiedziało, że numer 112 obowiązuje w całej UE. W Polsce odsetek ten wynosił wówczas 57%. Aby zwiększyć świadomość na temat telefonu alarmowego 112 od 2009 r. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Telefonów Alarmowych.


Jesteśmy z powrotem w Chorwacji. Osoba na drugim końcu linii mówi po niemiecku i angielsku. Teraz musisz odpowiedzieć na 5 kluczowych pytań: Gdzie zdarzył się wypadek? Co się stało? Ile osób zostało rannych? Jakiego rodzaju są obrażenia? I czekać na dalsze dyspozycje.


Voila – tak działa połączenie alarmowe w UE.

38 Ansichten0 Kommentare

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen
bottom of page